DMR Telsiz Programlamanın Püf Noktaları

                    

        Evet yükselen yeni trend Dijital modülasyonlar. Ve bu Trendin Bayraktarı DMR.

Programlaması karışıkta olsa sistematiğini bir kere oturtunca gayet kullanışlı olabiliyor.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus Tüm İdler yazıldığında kendinize has bir sistem içinde yazmanız. Yani benim önerim kendi kullanım alışkanlıklarınıza göre düzenlemeye başlamanız.

Bu benim kullandığım telsizden alınma bir görüntü.

Özeleştiri yapacak olursam benimde gördüğüm ve bu aralar düzeltemeye pek fırsat veremediğim konu şu. Mesela QRV73 çağrı ( ID 2861869)  TG .

Gelelim RX Group Call listelerine. Rx Group call çağrı sonrası dinlemek istediğiniz id’yi belirtiyor.

 Genelde yaptığımız hatalardan birisi 1 rx group call listesi açıp tüm id leri içine atıyoruz.

Biraz yorucu gelecek ama ben tek tek ayrı ayrı liste oluşturdum.

Faydaları şöyle; Biliyorsunuz Hotspot ve Röle kullanımlarında eğer TG İD’si sitatik olarak ayarlanmamış ise son mandal yaptığınız dakikadan itibaren 10 Dk. Boyunca dinletiyor ve 10 Dk. Sonra dinletmeyi kesiyor. Tüm Talk grup İd’lerini tek Rx Grup Call içine attığımızı farz edelim.

Ankara TG’sinde bir çağrı yaptık. QSO muz son buldu ve İstanbul TG’sine geçtik. Dinleme grupları bir olduğundan 10 Dk. boyunca bize Ankara TG’sinden Gelen çağrıları dinletmeye devam edecektir. Buna mani olmak ve geride bıraktığımız TG’yi dinlememek için Yukardaki gibi hazırlarsak Tam olarak Analog telsizlerdeki gibi Diğer kanallardan gelen çağrıları duymaycağız.

   Hem HotSpot hem röle kullanan ya da aynı anda 2 DMR röle kullanan arkadaşlar. Sizlerede bir püf noktamız var.

Farzedelim Evimizde Hotspot var ama sokağa çıkınca ya da işyerimizde çok güzel çalışan bir röle var. Çözüm yorucu ama sonuçları mükemmel.

Tüm kanalların birer kopyasını oluşturun. Röle frekansları yazılı kanallara RP ön harflerini yazın. Hotspot kanalları yazanlarada HS yazın. Zone kısmında 2 farklı gruplar oluşturun. Birine röle birine hotspot yazın. Veya Röle mevkileriyle frekanslarıyla isimler verebilirsiniz.Hem kullanımda kafa karışmaz. Hemde kanal ararken heder olmazsınız.

Yine yeni makalelerde görüşmek üzerede Dostça kalın 73

%d blogcu bunu beğendi: