James Webb Radyo Uzay Teleskopu

| Çevrimiçi Radyo Amatörleri Platformu |

Created with Sketch.

James Webb Radyo Uzay Teleskopu

James Webb Uzay Teleskobu (İngilizce kısaltmasıyla JWST), eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanan bir kızılötesi uzay teleskopudur.

JWST tam anlamıyla bir ardıl olarak görev yapmayacak çünkü Hubble’ın gözlemleyebildiği bütün ışık dalga boylarına duyarlı olmayacak. Esas bilimsel hedefi evrende yer alan daha uzaktaki cisimleri; diğer temel cihazlar veya Hubble’ın görmediği cisimleri gözlemlemek olacak.

JWST, NASA’nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir projedir. Yörüngeye fırlatılması sürekli ertelenen, en son 2021 yılında fırlatılması planlanmaktadır. Kırmızı ötesi ışığı gözlemlemek için ayarlanmış olan 6,5 metrelik bu teleskop, Dünya’dan neredeyse 1.600.000 kilometre uzaklıkta yörüngeye yerleştirilecektir. Bu uzaklık, Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın dört katı kadardır.

Misyonu

Üzerinde yer alacak olan hassas aygıtlar, dev gezegenlerin ve gezegen sistemlerinin kızıl ötesi görüntülerini çekme ve tayflarını ölçerek yaşlarını ve kütlelerini belirleme imkânına sahip olacaktır. Bunların dışında, başka yıldızların çevresinde yer alan disklerin tayf ölçümlerini yaparak, gezegen sistemlerinin doğmasına olanak sağlayan türden olan disklerin bileşenlerini tanımlamaya da imkân verecektir. Son derece hassas aygıtları ve büyük aynasıyla, gezegenlerin doğduğu toz disklerini gözlemleyebilmenin yanında, kendi yıldızlarının önünden geçen gezegenlerin havaküre bileşenlerini de gözlemleyebilecektir. Her ne kadar gezegen bulmak için geliştirilmiş bir teleskop olmasa da, gelişkin yetenekleri bu teleskobun gelecekte yeni gezegenleri inceleyen ve güneş sistemimizin nasıl oluştuğu ve nasıl evrim geçirdiği konularını araştıran gökbilimciler için önemli bir araç haline gelmesi konusunda ümit vermektedir.

OrganizasyonNASA / ESA / CSA / STScI[1]
Başlıca yüklenicilerNorthrop Grumman -Ball Aerospace
Görev türüUzay gözlemi
Fırlatma tarihi31 Ekim 2021[2]
Taşıyıcı roketAriane 5
Fırlatma yeriGuyana Uzay Merkezi
Görev süresi5 yıl (dizayn ömrü)10 yıl (hedeflenen ömür)
Web sayfasıjwst.nasa.gov|sci.esa.int/jwst|asc-csa.gc.ca
Kütle6,500 kilogram
Boyutlar20.197 metreye 14.162 metre
Güç2000 watt
Yörünge Verileri
Yörünge referansıLagrange noktası
Yörünge rejimiHalo yörünge
Tekrarlama aralığı6 ay
Aletler
Ana aletlerKorsch teleskobu
Aktarıcılar
AktarıcılarS band-Ka band

ALINTIDIR.
JWST NASA

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın