MMDVM Çeşitleri Nelerdir.

                                          Alırken nelere dikkat etmeliyiz.?

          MMDVM çeşit itibari ile geniş bir yelpaze sunuyor. En klasik kullandığımız 2 çeşiti var. Duplex ve Simplex.. Hepsinden sırayla bahsedeceğiz..

Simplex MMDVM

TOOGOO Montiert Fuer Raspberry Pi Null MMDVM Hotspot: Amazon.de ...

         Görüntü itibari ile tek anteni ile diğerlerinden direk ayrılıyor. Tek frekans üzerinden hem gönderme hem alma yapıyor. Duplex lere nazaran daha küçük ve kompakt. Cepte çantada başarı ile taşınıyor. Daha az enerji ile daha uzun süre kullanılabiliyor (Powerbanklarla kullanımda) İşletim sistemi olarak Duplexlerle aynı olsada Raspberyy pi Zero kullandığı için daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor.

         Hep olumlu yanlarından birazda olumsuz yanlarından bahsedelim.

Simplex olması sebebiyle sadece Tek frekans kullanması dezavantajı. Mesela 1. slottan çağrı geliyorken başka slot kullanmaya izin vermemesi. Yani örnekle anlatalım…

Farz edelim TG286 da   Bir çağrı yaptınız ve çağrınız son buldu. Ve TG28605 e çağrı yapmak istediniz. Ama o sırada TG286 da QSO’lar devam ediyor. TG286 son QSO’nuzdan itibaren 10 dakika Dinamik TG olarak (DMR Röle ve Hot spotlarda son çağrı yapılan TG 10 dakika boyunca dinlemeye alınır 10 dakika sonra otomatik olarak dinleme listesinden çıkartılır. Dinlemeye devam etmek için ya tekrar o TG ye giriş yapılmalı yada STATİK olarak sürekli dinleme listesine alınmalı.) kaldığı için hot spotu simplex kullandığınız için TG286 daki QSO’lar bitmeden size Yeni Çağrı yapma imkanı vermemekte. Tek eksi yönü bu. Gerisi diğer cihazların hepsiyle hemen hemen aynı.    

Duplex MMDVM

MMDVM Duplex hotspot still has problems. – Roger Clark

Görüntü itibari ile 2 Antenli ve en çok tercih edilen ( yani bana sorduğunuzda direk bunu önereceğim) modeli. Gerçek bir Röle gibi Alma ve Gönderme frekansları ayrı çalışan bir sistem . Görece olarak biraz kaba (Simplex modellere nazaran ) 2 anteni ile boyut olarak simlex modellerin genişlik olarak 2 katı büyüklüğünde. Çantada taşınabilir ama anten sayısı fazla olduğundan taşırken dikkatli olmak gerekli.

   Açıkca söylemek gereksirse pek bir dezavantajı negatif yönü bulunmamakta. Simplexlerde olan negatif yönlerin hiç  birisi Duplexlerde yok (2.ci çağrı için beklemek vs)

Tek dikkat edilmesi Tüm MMDVM’lerin ısınma sorunlarına dikkat edilmesi. İyi havalandırılmalı ve mümkünse fan ile soğutmaya özen gösterilmesi. Ve Mutlaka bir kutu içinde kullanmak. Sonuç itibari ile bir bilgisayar ve bilgisayarlardaki genel geçer kullanma talimatları bu cihazlardada geçerli. 80 dereceye kadar  çekirdek ısıları olabiliyor. Endişe etmeyin. Ama genelde iyi soğutulan cihazlar 38-50 derecelerde seyreder. Ne kadar düşük ışı o kadar çok performans.

Simplex ve Duplex cihazların fiyat aralıklarında en büyük etken Ekranları. Üstlerinde 1.3 inç oled ekranlar bulunmakta. Programlama yaparken ya da çeşitli işlemlerde bu ekran hayat kurtarır 2 seçenekte de ekranlı  modellerin tercih edilmesi daha başarılı oluyor. Şöyle ki;

İstasyon dışında QSO yaparken mutlaka bazı ayarlamalar yapmak icap ediyor. Ve cep telefonu yada wifi ye bağlamak veya bazı ayarlar için cihazın iç ayar bölümlerine girmek lazım oluyor. Kendi evinizde kullanırken ipsini bulmak sorun olmuyor ama dışarıda bir cafenin Wifi ağına bağlıyken mesela problem olabiliyor. Ekranda gösterdiği İp yi görebilmek bazen çok önemli oluyor(Dashboard dediğimiz ayarlar bölümüne erişebilmek için). Ya da mesela bir çağrı duydunuz ve o anda kim olduğunu merak ettiniz. Hemen ekrana bakarsanız çağrı işareti DMR id lokasyon gibi bilgileri ekranda(15 saniye kadar) tuttuğu için ekranlı olması faydalı.

Bu cihazlar DMR, P-25, d-star C4fm YSF digital modülasyonlarını destekler. Ama DMR kullanıcıları arasında hatrı sayılır şekilde kullanılıyor.

Bu cihazların daha üst seviyesi olarak gördüğüm Openshark isimli bir cihazda var. Ama kullanma fırsatım olmadığı için yorum yapamayacağım. Kullanıcı yorumlarına bakılırsa çok daha başarılı olduğu ve çok daha pahalı bir sistem olduğu anlaşılıyor. Kendi içinde bataryası olduğu ve şarjı olduğu, Cep telefonları gibi cepte taşınabildiği, antensiz olduğu biliniyor. İnşallah bir gün alıp kullanacağız :=) Hatta bir kaç versiyonu var. Şuan 3.0 versiyonu çıktı daha eski versiyonları antenliydi. Şuan son 2 sürümü (2.0 ve 3.0)antensiz ve cebe sığacak kadar küçük.

openSPOT2 – SharkRF

%d blogcu bunu beğendi: