NXDN Nedir ?

NXDN , kamuya açık mobil sistemler için açık bir standarttır , bu da çift ​​yönlü kişiden kişiye sesli iletişim için iki yönlü telsiz ( alıcı-verici ) sistemleridir . Icom Incorporated ve Kenwood Corporation tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir . Şifreli iletim ve verilerin yanı sıra ses iletimini destekleyen FSK modülasyonu kullanan gelişmiş bir dijital sistemdir . Diğer kara mobil sistemleri gibi, NXDN sistemleri de VHF ve UHF frekans bantlarını kullanır.

NXDN, Icom tarafından IDAS sistemlerinde  ve Kenwood tarafından NEXEDGE olarak uygulanmaktadır;  Hem Kenwood hem de Icom şimdi Avrupa dPMR standardını destekleyen çift standartlı ekipman sunuyor .

NEXEDGE NXDN El Telsizi

                                                          

 • 1-Tarihçe
 • 2-Uygulamalar
 • 3-Teknik özellikler
 • 4-Uygulama fonksiyonları
 • 5-Ses kalitesi

Geçmiş 

Icom ve Kenwood işbirliklerine 2003 yılında başladılar. NXDN protokolü 2005 yılında duyuruldu ve NXDN uyumlu ürünler ilk olarak 2006 yılında ortaya çıktı.

NXDN Ortak Hava Arabirimi (CAI), Kasım 2016’da düzenlenen Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Radyo İletişim Sektörü (ITU-R) Çalışma Grubu 5 (SG5) toplantısında ve Şubat 2017’de uluslararası olarak yayınlanan M.2014-3 raporunda kabul edildi. sayısal kara mobil sistemi .

Uygulamalar 

NXDN protokolü ve kullanıldığı iletişim ürünleri ticari Özel Kara Mobil Radyo (PLMR)  ve kamu güvenliği iletişim sistemleri için tasarlanmıştır. Teknoloji, ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) görevini yerine getirerek , 1 Ocak 2013 tarihine kadar Bölüm 90 düzenlemelerinin kapsadığı tüm iletişim sistemlerinin dar bant teknolojisini kullanmasını zorunlu kılıyor . Bölüm 90 düzenlemeleri 12.5 kHz bant genişliğini belirtiyor, ancak FCC “lisans sahiplerini dikkate almayı şiddetle teşvik ediyor önce 12.5 kHz teknolojisini kullanmak yerine doğrudan 6.25 kHz teknolojisine geçiyor ve daha sonra 6.25 kHz teknolojisine geçiyor. ” FCC, hızlı bir şekilde 6.25 kHz dar bant teknolojisine geçiş için bir program oluşturacak. ” 

Teknik özellikler 

NXDN, farklı iletişim akışlarının frekansla ayrıldığı ve aynı anda çalıştığı Frekans Bölmeli, Çoklu Erişim (FDMA) teknolojisini kullanır . Zaman Bölmeli, Çoklu Erişim (TDMA) sistemleri, iletişim akışlarını, farklı akışlardan gelen bilgilerin araya eklenmiş zaman ayırmalarında veya “yuvalarda” iletildiği tek bir akış halinde birleştirir. Kod Bölümü, Çoklu Erişim (CDMA) sistemleri, birçok kullanıcının yayılmış spektrum tekniklerini kullanarak ortak bir spektrum tahsisini paylaşmasına izin verir .

Temel NXDN kanalı dijitaldir ve 12,5 kHz veya 6,25 kHz genişliğinde olabilir. 6.25 kHz çift kanallı sistemler, 12.5 kHz kanal içine sığacak şekilde yapılandırılabilir. Bu, 12,5 kHz kanal işgal eden bir analog FM sistemine kıyasla spektrum verimliliğini iki katına çıkarır . NXDN’nin mimarisi, örneğin 12,5 kHz kanal içindeki iki NXDN kanalının ses / ses, ses / veri veya veri / veri olarak tahsis edilebileceği şekildedir. 2012’den itibaren, bu özellik, tek taraflı veya “talkaround” frekanslarda ticari olarak temin edilebilen donanımlarda uygulanamaz, sadece tekrarlayıcılarla uygulanabilir.

NXDN kullanan sistemler, doğrudan radyodan radyoya iletişim de dahil olmak üzere karışık analog FM ve dijital NXDN ekipmanını da destekler. Bu, sistem sahiplerinin tüm sistemi bir kerede değiştirmeden dar bantlı, dijital bir sisteme geçmesini sağlar. NXDN ekipmanı şu anda VHF (137-174 MHz) ve UHF (406-512 MHz) bantlarda kullanım için FCC tipinde kabul edilmektedir .

Veriler 4 seviyeli frekans kaydırma anahtarlama (FSK) modülasyonu kullanılarak iletilir . NXDN, dijital ses için AMBE + 2 vocoder’ı ( codec ) kullanır . Bu kombinasyon analog FM’den daha iyi zayıf sinyal ses kalitesi sağlar. Eşdeğer bir verici gücü için NXDN, tipik RF ortamlarında, özellikle 12 dB SINAD eşiğinde , analog FM’den daha geniş bir aralığa ve biraz daha iyi çok yol özelliklerine sahip olarak temsil edilir . Aktarım bit hızı 4.800 bit / s’dir.

Aşağıdaki FCC emisyonu göstergeleri NXDN aktarımları için geçerlidir:

 • 8K30F1E 12,5 kHz tek kanallı dijital ses
 • 8K30F1D 12,5 kHz tek kanallı dijital veri
 • 8K30F1W 12,5 kHz tek kanallı dijital ses ve veri
 • 4K00F1E 6.25 kHz tek kanallı dijital ses
 • 4K00F1D 6.25 kHz tek kanallı dijital veri
 • 4K00F1W 6.25 kHz tek kanallı dijital ses ve veri
 • 4K00F2D 6.25 kHz tek kanallı analog CW Kimliği

Uygulama işlevleri

NXDN protokolü aşağıdaki işlevler için destek sağlar. İşlevlerin ve bunlara erişildiği ve kullanıldığı kullanıcı düzeyi arayüzlerin uygulanması üreticiye göre değişebilir.

 • Şifreleme :
  • “Sinyal Değiştirme Şifreleme” – bir yalancı rasgele ikili dizi bir birleştirerek oluşturulan dışlamalı veya bit işlemi ses veya veri akımı ve bir ilgili lineer geri besleme kayma kaydına bir ile geri besleme polinom arasında{\ displaystyle x ^ {15} + x + 1}{\ displaystyle x ^ {15} + x + 1}32.767 bitlik bir tekrarlama periyoduna sahip olup, hepsi sıfır dışında 32.767 olası şifreleme anahtarı verir.
  • DES Encryption – OFB modunda çalışan ve eşlik bitleriyle 64 bit olarak ifade edilen 56 bit anahtar kullanılarak 64 bit blok şifreleme şifresi .
  • AES Şifreleme – 256 bit anahtar kullanarak OFB modunda çalışan 128 bit blok şifreleme şifresi .
 • Çağrı ve Durum Raporlama – Radyodan Radyoya ve Radyodan Dağıtım
 • Kullanıcı Takma Adları – 65.545 farklı Grup Kimliği ve Kullanıcı Kimliği
 • Man-down ve Acil durum çağrısı
 • Uzaktan radyo yönetimi işlevleri – Sersemletme / Öldürme / Canlandırma ve İzleme
 • Şebeke Üzerinden Programlama
 • Şebeke Takma Adı
 • Üçüncü taraf uygulamalara arayüz; Radyoya çağrı, GPS Konumu, Taksi Veri Terminalleri, Bina içi izleme

Ses kalitesi 

Tüm kayıplı sıkıştırma şemalarında, iletimin ham bit hızını en aza indirmek için ses üretimi kalitesinde değiş tokuş yapılır. Bu, çoğaltılmış konuşmada artefaktlara ve frekans tepkisinden ödün vermesine yol açar. Konuşma için yüksek düzeyde optimize edilmiş enkoderler ve diğer sıkıştırma şemaları, müzik veya frekans kaydırmalı anahtarlı veriler gibi konuşma dışı sesler için genellikle uygun değildir . Uygunsuz bir kodlayıcı kullanılması genellikle çoğaltılan sesde bozulma ve yapaylıkların ortaya çıkmasına neden olur.

IDAS ve NEXEDGE iletişim sistemlerinin ses üretim kalitesi, NXDN tarafından kullanılan AMBE + 2 ses kodekinin performansına bağlıdır . AMBE vocoder ailesi karşılaştırmalı testlere tabi tutuldu ve öncelikle mobil ve havacılık radyosu olmak üzere kullanımları için yeterli bulundu. AMBE + 2 vocoder, Motorola MOTOTRBO radyo ailesinin yanı sıra Hytera’nın DMR sistemlerinde ve Project 25 (P25) mobil radyo sisteminde kullanılmak üzere seçildi . Aşağıdaki raporlar ve makaleler AMBE + 2 ve diğer konuşma kodlayıcılarının laboratuvar-çevre değerlendirmelerinin tanımlarıdır. 

Ses kalitesindeki ödünler , özellikle yüksek arka plan gürültüsü koşullarında kullanıldığında, kod çizelgesi tabanlı herhangi bir konuşma kodlayıcısının kullanımında doğaldır . Algoritmalarda, temel yöntem değişmeden kalsa bile performans farklılıklarına neden olabilecek artımlı iyileştirmeler yapılmaktadır. ABD’de Ticaret Bakanlığı Kamu Güvenliği İletişim Araştırmaları laboratuvarı bu alandaki ilerlemeyi düzenli olarak raporlamaktadır. Çalışmaları özellikle Proje 25 radyolarıyla ilgili olmakla birlikte, benzer çok bantlı uyarma kodlayıcıları kullanan herhangi bir sistem için doğrudan uygulanabilir. 

alıntıdır.

Hakkında TB1TFO

Amateur Radio Operator, Astronomer for GNU Programmer
%d blogcu bunu beğendi: