Sistem Fusion(C4FM-YSF) Nedir?

System Fusion, resimler dahil ses ve veri için dijital bir iletişim modudur. Özelleştirilmiş ancak açık bir C4FM FDMA standardı kullanır.

C4FM, FDMA – Frekans Bölümü Çoklu Erişim ile birlikte kullanılan özel bir 4FSK tipi olan Sürekli Dört Seviyeli Frekans Modülasyonu anlamına gelir. FDMA, P25 Faz 1’de Acil Durum Yanıtlayıcıları dahil olmak üzere kamu hizmeti grupları tarafından kullanılanla aynı moddur, ancak uyumlu değildir.

Bu yeni teknolojiyi D-STAR, DMR, P25 ve NXDN gibi diğer dijital ses teknolojilerinden ayıran şey, analog FM ile geriye dönük uyumluluğudur.

FDMA dahil farklı analog ve dijital modlar tarafından kullanılan bant genişliklerine bir göz atın:

Otomatik Mod Seçimi

Her Fusion radyo ve tekrarlayıcı, Otomatik Mod Seçimi adlı bir özellik kullanarak mevcut QSO ve modunun farkındadır. Bu işlev, alınan sinyalin C4FM dijital mi yoksa geleneksel FM mi olduğunu anında tanır. İletişim modu otomatik olarak alınan moda uygun hale gelir. Bir dijital sinyal kullanılıyor olsa bile, bir FM istasyonundan radyo sinyalleri alındığında FM iletişimine geçebilirsiniz. Bu işlev, her seferinde iletişim yöntemini manuel olarak değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırarak stressiz çalışma sağlar.

AMS işlevi, telsiz kullanıcısı tarafından tamamen seçilebilen aşağıdaki çalışma modlarına ayrılır:
OTOMATİK: Her iki RX / TX modu, alınan sinyalin özelliklerine uyacak şekilde dört çalışma modundan (DN, VW, DW ve FM) otomatik olarak seçilir. Bu mevcut AMS işlemidir.
TX MANUAL: Her iki RX / TX modu, alınan sinyalin özelliklerine uyacak şekilde dört çalışma modundan otomatik olarak seçilir. TX modunu değiştirmek isterseniz, Mikrofon PTT düğmesine anlık olarak basarak TX modu, DN ve FM modları arasında geçiş yapar.
TX FM SABİT: RX modu, dört çalışma modundan birinden otomatik olarak seçilir, ancak TX modu FM olarak sabitlenir.
TX DN SABİT: RX modu, dört çalışma modundan birinden otomatik olarak seçilir, ancak TX modu “DN” (Dijital Ses Darı) moduna sabitlenir.
TX VW SABİT: RX modu, dört çalışma modundan birinden otomatik olarak seçilir, ancak TX modu “VW” (Dijital Ses Genişliği) moduna sabitlenir.
System Fusion, DMR ve P25’te kullanılana benzer bir DVSI AMBE DSP yongası kullanıyor ancak D-STAR’da kullanılandan daha yeni.

System Fusion’ın Dört Dijital Modu

V / D (Dijital Dar) – Ses + Dijital veya “V / D” modu

Voice FR (VW) Modu – Yüksek kaliteli ses çalışması için mevcut tüm bant genişliğini kullanır ve sesli iletişimde en kristal netliğini sağlar.

Yüksek Hızlı Veri

Saniyede 9600 Bit hıza kadar görüntü veya metin mesajı gibi verileri tam hızda aktarın

Analog FM Modu

Mevcut Analog FM Ekipmanı ile geriye dönük uyumluluk sağlar ve çok çeşitli kullanıcıların System Fusion Digital ile deneme yapmasına olanak tanır.

DR-1X Tekrarlayıcıdaki Otomatik Mod Seçimi (AMS) gibi yetenekler, tekrarlayıcıyı İletimdeki “Sabit FM” modunda çalıştırarak daha da geniş bir kullanıcı aralığının iletişim kurmasını sağlar ve tekrarlayıcıyı alırken “Otomatik Mod Seçimi” otomatik olarak gelen sinyali algılar ve Analog FM İletimine dönüştürür. Bu mod, dijital kullanıcıların radyolarını FM Moduna geçirmeye gerek kalmadan mevcut Analog FM kullanıcılarıyla iletişim kurmasına olanak tanır ve geleneksel bir FM Sinyaline dönüştürülen tekrarlayıcıya kristal netliğinde Dijital alım sağlar.

alıntıdır.

TB1TFO

Amateur Radio Operator, Astronomer for GNU

%d blogcu bunu beğendi: