Nedir Bu MMDVM ?

Hep duymuşsunuzdur. ‘’ Hotspot aldım’’  ‘’MMDVM  kart aldım’’. Aslında cihazımız Alma ve gönderme yapabilen cep telefonlarımızın yarısı kadar bir alet. Üzerinde Antenleri bulunan Telsizden aldığı digital modülasyonu kullandığınız sisteme göre gönderen ve alıp size dinleten küçük bir repetear gibi bir alet. Altında ise Raspberry Pi serisi bir cep bilgisayarı var. Bu bilgisayar tam tanım olarak

‘’Raspberry, çocukların kodlama öğrenmeleri için tasarlanmış küçük bir bilgisayardır. Fiyat bakımından en uygun bilgisayarlardan biri olmakla birlikte, yalnızca kodlama öğrenmek amacıyla kullanılan bir ürün olduğunu söyleyemeyiz. Basit yazılımları test etmek ve modelleme yapmak için de kullanılabilmekte, sıradan bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayarın yaptığı işlemlerin çoğunu kolaylıkla yapabilmektedir. Öyle ki, kredi kartı boyunda bir bilgisayar olmasına rağmen yüksek çözünürlüklü HD videolar izlemeye dâhi olanak sunmaktadır.

Rasperry Pi’yi bir bilgisayar gibi kullanmak için monitör, klavye, mouse gibi cihazları bağlamak yeterli olacaktır. Bu sayede internette gezinmek ve ofis programlarını kullanmak mümkündür. Diğer yandan, Rasperry Pi son sürümlerde gelen bir özellik sayesinde Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısıyla kablosuz cihazlarla da bağlantı kurabilmektedir. Bu sayede bölgedeki Wireless ağına bağlanmak ve kablosuz yazıcılar gibi cihazları çalıştırmak da mümkün olmaktadır.’’

   Bu ikili bir araya geldiğinde ise bir yazılım değişikliği ile Masa büyüklüğündeki Digital Repetear’ların yapabildiği Digital telsiz haberleşmesini sağlayabilmektedir. Tabi boyutu itibari ile daha minimal.

Şöyle ki normal bir el telsizi min 5 watt PMR frekanslarda çalışan lisanssız telsizler 0.50 watt (yani 1 wattın yarısı) bu MMDVM’ler ise 0.10 watt yani 10 miliwatt çıkış gücüne sahip. Açık arazide 300 metreyi geçmez ulaşabileceği mesafe. Ama kompakt ve bir power bank ile enerji cep telefonundan internet erişimi verip Her yerde kullanabilirsiniz (Tabi şarjınız ve hücresel veriniz bitmediği sürece). Yani hot spotu çantanıza atıp DMR,C4FM (YSF) P25 NXDN gibi mödülasyon kullanan telsizinizle Her yerden Dünya’nın herhangi bir yerindeki Digital kullanıcılara Repetearlara konuşma gruplarına kolayca ulaşabilirsiniz. Kısacası sizin kişisel Repetearınız olarak hizmet verecek bir sistem.

Dublex MMDVM HotSpot

  Bu cep Herkül’ü  2 farklı parçadan oluşmakta. Üst kısımdaki MMDVM kart bölümü ve İnternete bağlanma vb gibi işlemleri yöneten Raspberry bölümü.

  İlerleyen günlerde Bu konuda daha çok makaleye ulaşabileşeceksiniz. Takipte kalın 73 !!!

                                                                                                          

%d blogcu bunu beğendi: