Telsizler Hakkinda Genel Bilgi

TELSIZ HABERLESMESI NEDIR?

“Telsiz haberlesmesi” elektromanyetik dalgalar yardimiyla, ses, resim ve benzeri bilgilerin bir noktadan digerine gönderilmesi islemine verilen genel tanimdir.

TELSIZ HABERLESME CIHAZLARI VE SISTEMLERININ GRUPLANDIRILMASI NASIL OLUR?

Telsiz cihazlarini ve Telsiz Haberlesme Sistemlerini, farkli sekilde gruplara ayirmak mümkündür.

Telsiz kullanim alanlarina göre :

1- Kara

2- Hava

3- Deniz

Bir baska gruplandirma :

1- El

2- Araç

3- Sabit

Çalisma frekanslarina göre :

1- HF

2- VHF

3- UHF

Tüm bu gruplandirmalardan ayri olarak özel kullanim amaçlarina yönelik telsiz cihaz ve sistemleri de vardir. Kara telsiz cihazlari, adindan da anlasilacagi gibi kara haberlesmesinde deniz telsiz cihazlari belli kapasitenin üzerindeki her türlü deniz tasitinin kendi aralarinda veya kiyi istasyonlariyla haberlesmelerinde, hava telsiz cihazlari da hava tasitlarinin kendi aralarinda veya yer istasyonlariyla haberlesmelerinde kullanilan cihazlardir.

FREKANS BANTLARI NEYI IFADE EDER?

Telsiz cihazlarinin kullanilacagi arazi sekilleri ve haberlesme mesafesi frekans bantlarinin seçiminde etkili olmaktadir. Buna göre UHF bandinda çalisan bir telsiz sisteminde haberlesme mesafesi birkaç km. ile sinirliyken, HF bandinda kitalararasi haberlesmeden bahsetmek mümkündür.

TELSIZ CIHAZLARINI MEYDANA GETIREN ANA PARÇALAR NELERDIR?

Telsiz Cihazlari, telsizin kendisi,besleme ünitesi, anten, anten kablosu ve mikrofon gibi bazi parçalardan olusur.

Telsiz Cihazinin çalismasi için gerekli elektrik enerjisini saglayan besleme üniteleri, el cihazlarinda doldurulabilir Ni-Cd pillerden olusan batarya blogudur.

Telsizlerinin anteni, cihazin üzerine takilan, bükülebilir, lastik kapli helis antendir. Mikrofonlari ise cihazin üstünde yer alir.

Araç cihazlarinda beslemeyi, aracin elektrik tesisati, aküsü saglar. Anten aracin disina takilan ve koaksiyel bir anten kablosuyla cihaza baglanir. Bu cihazlarda spiral kablolu bir el mikrofonu bulunur.

Sabit telsiz cihazlari, 220V AC sebeke gerilimini 13.8V DC’ye çeviren ve yaklasik 10 ila 15 A akim verebilen bir besleme sistemiyle çalistigi gibi besleme sistemi içerisinde olan cihazlar da vardir. Bu cihazlarda bina disina takilan bir sabit anten ve anten cihazi arasi mesafeye göre uygun tipte koaksiyel tablo kullanilir. Mikrofon, tercihe göre masa yada el mikrofonu seklinde olur.

TELSIZ CIHAZLARININ IÇ YAPISI NASILDIR?

Bir telsiz cihazi çesitli bölümlerden meydana gelir. Ana hatlariyla bölümler sunlardir:

1- Alici bölümü

2- Verici bölümü

3- Çikis ya da Güç Kati

4- Kontrol bölümü

5- Sentezör

6- Ses çikis kati

7- Ara frekans bölümü

Telsiz cihazlari, çalisma frekanslarinin belirlenmesinde kullanilan teknikler, modülasyon tipleri, bant genislikleri gibi bir takim teknik özellikler yönünden de farkli özellikler gösterirler.

HABERLESMENIN GERÇEKLESMESI NASIL OLUR?

Bir telsiz haberlesmesinin varligindan söz edebilmek için ayni frekanslarda çalisabilen, teknik özellikleri birbirinin ayni olan en az iki cihaz gereklidir. Haberlesme, verici konumundaki (gönderme yapan) cihazdan çikarak kablo ve anten vasitasiyla bosluga yayilan elektromanyetik dalgalarin, alici durumundaki cihazin anteni ve kablosu yoluyla alici cihaza (dinleme yapan) ulasmasi seklinde olur.

MODÜLASYON ÇESITLERI NELERDIR?

Telsiz haberlesmesinde ve elektromanyetik dalgalar yardimiyla yapilan yayinlarda (Radyo, TV) degisik modülasyon tiplerinden bahsetmek mümkündür. Bunlardan baslicalari: Genlik (AM) ve Frekans (FM)modülasyonlaridir.

Modülasyon; gönderilmek, yayinlanmak istenen isarete bagli olarak tasiyici dalganin bazi özelliklerinin degistirilmesi islemidir. Bu islemin alici cihazda yapilan tersi isleme ise demodülasyon denir.

Frekans modülasyonu (FM), gönderilmek istenen isarete bagli olarak tasiyici dalga frekansinin sikliginin degistirilmesidir.

Genlik modülasyonu (AM), gönderilmek istenen isarete bagli olarak tasiyici dalganin genliginin degistirilmesidir.

Günümüz kara haberlesmesinde genel olarak VHF, UHF bantlarinda, FM modülasyonunda, frekans sentezörlü telsizler kullanilmaktadir.

Deniz bandinda ise VHF, 156.000 – 163.000 Mhz arasi, frekans sentezörlü, uluslararasi standartlarla belirlenmis özellikleri olan FM modülasyonlu telsizler kullanilmaktadir.

Yine, uluslararasi standartlar geregi hava telsizleri, 118 – 136 Mhz arasi AM modülasyonlu olarak çalisirlar.

AKTARICI SISTEMLER (RÖLE, REPEATER CIHAZLARI) NEDIR?

VHF, UHF bantlarinda arazi sekilleri ve/veya istasyonlar arasi mesafe haberlesmeyi güçlestiren, bazen de imkansiz hale getiren faktörlerdir. Bu gibi durumlarda röle ya da aktarici istasyon denilen birtakim cihazlardan istifade edilir.

Temel olarak bir röle cihazi yüksek kazançli bir anten, az kayipli bir anten kablosu, filtre ünitesi (duplekser), alici ve verici bölümler ile bunlarin kontrol ünitesinden meydana gelir. Alici ve verici frekanslari arasinda farklilik bulunan röle cihazlari filtre ünitesinin yardimiyla, alicisinin duydugu isaretleri ayni anda vericisinden güçlendirilmis olarak yayinlar.

Rölenin konuldugu yerin yükseltisi ile dogru orantili olarak genis bir haberlesme alani alde edilmis olur. Iki telsiz cihazinin ayni frekanslari farkli oldugu ve aktarici bir sistemin yardimi olmadan yaptiklari görüsmeye “simplex” görüsme denir.

Gönderme ve dinleme frekanslarinin farkli oldugu ve aktarici bir sistemin yardimiyla yapilan telsiz görüsmelerinde ise “semiduplex” görüsme denir. Semiduplex ve simplex haberlesmelerde telsiz cihazlarinin alici ve verici bölümleri ayni anda çalismazlar.

Röle cihazlari ise full dupleks çalisan cihazlardir.

CTCSS (DUYMAALTI TON KONTROLLÜ SISTEMLER) NEDIR ?

67 Hz – 250 Hz arasi sesleri insan kulaginin duymamasindan hareketle telsiz haberlesmesinde kullanilan cihazlarin alicilarinin bu frekanslardaki isaretlerle kontrol edilmesidir. Iki telsiz cihazinin haberlesmesi için ayni çalisma frekanslarinda olmalari gerektigini belirtmistik

COMMUNITY RÖLE SISTEMLERI (ORTAK KULLANIM SISTEMLERI) NELERDIR?

CTCSS ton kontrolü ile bir röle cihazindan degisik gruplara ayrilmis kullanicilarin yararlanmasina olanak taniyan sistemlerdir.

SAYISAL, DIJITAL SISTEMLER NEDIR?

Röle üzerinden yapilan haberlesmenin en gelismis seklidir. Bu sistemler birden çok röle cihazinin bir kontrol ünitesi yardimiyla birbirine bagli olarak çalistirilmasiesasinadayanir data ses ve hatta resim akrtarimi yapilabilir 3g . konum belirlenebilir ornegin bir belediye çöp araclarini takip edebilir.

Kontrol ünitesi, birbiriyle görüsecek kullanicilari biraraya getirerek o anda bos olan röleden haberlesme yapmalarini saglar.

TB1TFO

Amateur Radio Operator, Astronomer for GNU

%d blogcu bunu beğendi: