CB HALK BANDI fm/am MOD VE KULLANIM BİLGİSİ

| Çevrimiçi Radyo Amatörleri Platformu |

Created with Sketch.

CB HALK BANDI fm/am MOD VE KULLANIM BİLGİSİ

Öncelikle halk bandı telsiz kullanmak için herhangi bir belgeye ihtiyac duymuyoruz adı üstünde halk bandıdır 80 lerde çokça kişinin kullandığı bu cihazlar 90 larda telefonların çıkması ile azalma yaşamıştır günümüzde ise son yaşanan afet olayları depremler de kesilen mobil hatlar neticesinde insanların telsizlere merakı iyice ilerlemiş durumdadır.Sabit veya el cihazınız ve  telsiziniz öncelikle fm li olmalıdır artık herkez fm de kullanmaktadır ve anten bağlantılarımız iyi olmalıdır gevşek bağlantılar iletişimde problem çıkarmaktadır 21.kanal bekleme ve dinleme kanalıdır şayet türkiyede böyledir cihazınızı çalıştırıp bu kanalda anons geçerseniz dinlemede olan diğer istasyonlar size cevap verecektir halk bandı telsizde kendi cağrı kodumuzu kendimiz seçiyoruz ve cağrı yapar iken kullanıyoruz

CB TELSİZ role yani aktarıcı kullanmadan doğrudan doğruya görüşme yapmaktadır 4 watt yasal rakam olsada çoğu yasal olmayan yükselticiler kullanmaktadır 100 watt 200 watt gibi uzak mesafeler kat etmek için 5 watt ile 30 km konuşur iken 100 watt ile mesafeleri aşmak daha kolay.

CB HALK BANDI FM VE AM FARKLARI

Günümüzde birçok kişi FM modülasyonunda görüşme yapmaktadır ve AM genlik modülasyonunu pek kullanılmamaktadır.

FM modülasyonu şehirde etkilenmemktedir AM genlik modülasyonu bir çok etkenden etkilenmektedir teller trafolar diger verici antenler beton evler arasında sabırlı değildirler .

FM Nedir?

FM ise “frekans modülasyonu” teriminin kısaltmasıdır. FM’de taşıyıcı sinyalin anlık frekansı, gönderilecek sinyalin genliğine göre değişir.

AM Nedir?

AM, genlik modülasyonu anlamına gelen “amplitude modulation” kelimelerinin kısaltmasıyla oluşmuş bir terimdir. Radyo sinyallerinin yayınlanmasında kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu yöntem, ses verisini radyo sinyalleri ile uzak mesafelere gönderebileceğimizi keşfettiğimiz 1870’lede geliştirilmiştir. AM’de sinyalin iletilmesi için taşıyıcı sinyalin genliği, gönderilecek sinyalin genliği ile orantılı bir şekilde değiştirilir.

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın